JOSEF KAJETÁN TYL - STRAKONICKÝ DUDÁK

6. ledna 2008 v 16:19 | anias
Tohle se vždy hodíííí

Švanda - hlavní hrdina, dudák, mladý a nezkušený se vydal do světa, kde si chtěl vydělat peníze hraním na dudy. Díky kouzlům se mu to podařilo, ale propadl touze po penězích, což se mu vymstilo.
Dorotka: prostá venkovská dívka, věrná, moudrá, obětavá, statečná
Kalafuna: prostý český muzikant - houslista, vlastenec, obětavý, neschopný zradit přítele
Vocilka: záporná postava - schopen každé špatnosti, bezcharakterní člověk, vychytralý, zbabělý, příživník, darebák, bez vztahu k vlasti
Rosava - víla, Švandova matka, obětavá, milující, ochránkyně

Hra vypráví o lásce mezi Švandou a Dorotkou. Oba by se chtěli vzít, ale jejich lásce nepřeje otec Dorotky, starý hajný Trnka. Příčinou sporu jsou peníze - Švanda, který ani svou matku nestačil poznat, si vydělává peníze hudbou na dudy. Ale v Čechách mu toto povolání nevynáší. Rozhodne se tedy vydělávat peníze v cizině. Doslechl se totiž, že v cizině padají do kapsy hudebníkům tisíce tolarů. Na scénu vstupují také nadpřirozené bytosti. Jednou z nich je polednice, Švandova matka, kterou Lesana, lesní panna, vyhnala z jejího společenství, protože měla dítě. Rosava poprosí lesní panny, aby očarovaly Švandovy dudy:
Dechněte mu v jeho dudy
svoje sladké zpěvy,
aby hraním jeho všudy,
kamkoli jen vkročí,
ztichly smutek, bol a hněvy,
radostná i slza tekla z očí;
by se každé srdce na něj smálo,
však i zlaté odplaty mu přálo!"Švanda tedy vyrazí do světa, rozloučí se s Dorotkou a slíbí jí, že bude koukat jen na peníze. Na své cestě potkává v jedné hospodě v cizině Vocilku, chlapíka s ne příliš dobrými vlastnostmi. Pro svůj osobní prospěch je kdykoli ochoten k jakékoli špatnosti. Nezná vůbec lásku k vlasti a vší silou nutí Švandu, aby zradil krajany, kteří se s ním náhodou potkávají v již zmíněné hospodě. Kalafuna, jeho věrný přítel a Dorotka se totiž vydali do světa hledat Švandu, protože dudák do Strakonic nepřišel ani po osmi týdnech, jak slíbil. Po šťastném shledání se Švanda vydává za princeznou Zulikou, aby ji obveselil svou hudbou, protože Zulika trpí ukrutnou skleslostí. Úkol se mu splnit podaří, ale další problémy Švandu neminou. Zulika chce odmítnout svého ženicha Alamira a místo toho si vzít dudáka. To samozřejmě vyvolává rozhořčení u Dorotky, Alamira i u Švandy, který ale překvapením na svou obhajobu nic neříká a není schopen slova ani tehdy, když stráže odvádějí bouřící se Dorotku. Pak je Švanda zajat Alamirem. Z vězení se však brzo dostane. Zde se na chvíli rozcházejí osudy hrdinů. Všichni se opět setkávají ve Strakonicích. Švanda přesvědčuje Dorotku, že ona je jeho jedinou láskou. Dorotka ho však neposlouchá a chce od něj jednou provždy. Poté nastupuje na scénu Rosava, která Dorotce sděluje, že pokud ho o půlnoci nevysvobodí z rituálu zlých duchů, Švanda zemře.
Hra má šťastný konec, Dorotka Švandu zachrání a oba se zase udobří.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fallen angel Fallen angel | Web | 16. ledna 2008 v 19:09 | Reagovat

Ahoj máš suprový blog Eragon a Eldest jsou opravdu skvělý knížky.

2 Fallen angel Fallen angel | Web | 24. ledna 2008 v 17:28 | Reagovat

No tak to já moc ráda a měla bys něco přidat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama