Utrpení mladého Werthera

26. prosince 2007 v 21:26 | anias
dalsi cetba ale moc se to na skolach necte

Hlavními postavy

  • Werther - mladý, přemýšlivý, poetický, ovšem svou zamilovaností zaslepený mladík
  • Charlotta S. ( zkráceně Lotty ) - mladá, krásná a přátelská slečna, je to Wertherova tajná láska. zemřela jí matka a své sourozence se teď musí starat sama.
  • Albert - Lottin snoubenec. je stále na cestách. je to klidný a rozvážný člověk. Ze začátku jsou s Wertherem přátelé, pak se jejich vztahy ale silně vyhrotí
  • Vilém - právě tomuto muži jsou většinou směřovány Wertherovy dopisy
  • slečna B. - Wertherova přítelkyně, rádi se spolu procházejí a rozmlouvají.
  • hrabě C. - taktéž jeho přítel. Pozná ho, když pracuje na velvyslanectví
  • velvyslanec - veliký puntičkář, názory Werthera a vyslance se velice liší
Celý román je psaný formou dopisů. Mohou tak připomínat i deník. Ovšem na konci knihy vypráví Goethe sám o osudu mladého Werthera. Autor často používá věty zvolací, které mají vyjádřit buď Wertherovo hluboké nadšení či zoufalství. Román je rozdělený na dva díly. První díl vypráví o Wertherově příchodu do městečka Welheimu, o jeho seznámení s Lottou a jejím snoubencem Albertem. Druhá část pak pojednává o jeho odchodu za prací k velvyslanci a jeho návratu k Lottě. Werther do Welheimu v podstatě utíká před svými problémy doma. Tyhle problémy jsou v románu jenom matně naznačeny, jasně z nich však vyplývá, že Werther má problémy se začlenit do společnosti. V městečku se Wertherovi líbí. Je tam krásná krajina a klid. Může tak bádat ničím nerušen ve svých myšlenkách. Z počátku se lidí straní, posléze se však začíná seznamovat i se svými sousedy. Osudným se mu stává jeden večer, kdy jede na taneční zábavu a seznamuje se tam s Lottkou. Nalézá v ní skvělou přítelkyni. Obdivuje ji pro její ochotu a trpělivost se kterou se stará o svých šest sourozenců. Přátelství z jeho strany se však časem změní v hluboký cit - lásku. Jako rána z nebe pak přijde zjištění, že Lottka je zasnoubená s Albertem.
Je na jejího snoubence velice zvědavý. Když se Albert navrátí z jedné ze svých cest, Werther pozná, že je to rozumný a moudrý člověk, který Lottu upřímně miluje. Stanou se z nich přátelé. Skvěle se totiž doplňují. Werther je prudké povahy, nechává se často unést svými city, kdežto Albert je rozmýšlivý a tichý člověk. Zprvu si spolu opravdu skvěle rozumí. Ale Wertherovi brzy dojde, že je to mezi Albertem a Lottou vážné. Potom teprve začne být nepříjemný na celé své okolí. Je z toho zoufalý a vše napíše Vilémovi. Ten mu doporučí, aby se radši vydal k velvyslanci a pracoval jako jeho pomocník.
A tak na přání Viléma a své matky pracuje u velvyslance. Jeho zaměstnání ale nevypadá tak, jak si ho představoval. Velvyslanec není vůbec jeho typ a když pozná hraběte C., začnou na sebe ti dva i žárlit. Tamní společnost ho navíc nepřijme mezi sebe a dívá se něho skrze prsty. Jedinou jeho útěchou je mladá slečna B., se kterou může rozprávět o svém trápení s Lottou. Ale nakonec samou netrpělivostí a zvědavostí, co se s jeho milovanou děje, odjíždí zpět do Welheimu. Mezitím se však jeho láska vdala a tím se on ještě víc zatvrdí a ztrácí smysl pro slušné chování. Pravidelně chodí za Lottou a vyznává se jí ze svých citů. Ona je ale neopětuje, jak on si bláhově myslí. Werther lituje sám sebe a když už to opravdu nemůže vydržet, nachází jediné východisko, které se mu zdá přijatelné a tím je smrt. Sám si pošle posla pro pistoli, kterou u sebe má Lotta. A v noci, nad svými knihami si prostřelí lebku. Ráno ho najde služka ležet v kaluži krve. Možná se hodně lidem z jeho okolí uleví, ale hodně lidí to také zarmoutí. Jeho rakev na hřbitov nenásleduje kněz. Goethe si vzal příklad z vlastního života, díky smrti svého mladého kolegy. A také z osobního přátelství se snoubenkou jeho známého. Pozadí románu dotváří i Goethova právnická praxe. Goethe chtěl zdůraznit právo člověka na to, vzít si vlastní rukou život.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama